eXe - Orodje za izdelavo e-gradiv
EXe projekt je namenjen razvoju orodja za izdelavo e-gradiv. Osnovno vodilo projekta je enostavna izdelava spletnih vsebin, brez potrebnega znanja iz HTML-ja in XML-ja.
Orodje, ki nastaja v okviru projekta, je namenjeno učiteljem in predavateljem kot podpora sodobnim načinom izobraževanja preko interneta. Orodje eXe je izdelano s pomočjo programskega jezika Python v povezavi z znanim odprtokodnim brskalnikom Firefox. Orodje eXe za svoje delovanje ne potrebuje dodatne programske opreme in orodij, je popolnoma samostojno. Orodje nastaja v izobraževalnih krogih, zato so vključeni vsi pedagoški elementi.
Orodje je zelo enostavno za uporabo in ne zahteve posebnih predhodnih znanj. Enostavni urejevalniki so podobni že znanim tekstovnim urejevalnikov zato je delo enostavno. S pomočjo pripravljenih aktivnosti, lahko zgradimo kvalitetno in zanimivo gradivo, ki ga lahko z različnimi vmesniki izvozimo v želeno obliko. Pomembno je, da omogoča orodje izvoz v standard SCORM, ki ga podpirajo različni LMS sistemi, zato je gradivo prenosljivo na različne LMS sisteme.
Orodje eXe ponuja paleto že pripravljenih aktivnosti za pripravo ustreznih učnih vsebin. Poleg klasičnih vsebin (tekst, slika, ...), omogoča veliko različnih možnosti za preverjanje znanja, vključuje tudi možnost neposredne vključitve vsebin iz Wikipedije (svetovne enciklopedije). Izdelate lahko različne vprašalnike, pripravite besedilo za dopolnjevanje besed in veliko drugih za učinkovita gradiva potrebnih aktivnosti.
Po izdelavi gradiva, ga lahko na zelo enostaven način izvozite v SCORM standard. Orodje samo izdela ZIP datoteko, ki jo je možno uvoziti v različna LMS okolja. Vsebine lahko uvozimo tudi v znan odprtokodni LMS sistem Moodle.
Orodje eXe je uporabno na vseh nivojih izobraževanja. Z izdelavo e-gradiv lahko popestrimo izvajanje izobraževanja. Dijakom, učencem, ... lahko ponudimo možnost učenja in preverjanje znanja izven učnega procesa. Prednost je v spremljanju aktivnosti posameznika in sledenju njegove aktivnosti in interesa do posameznega predmeta oziroma cikla izobraževanja.
|